Vestlusring “Utoopia ja tuleviku vahel”. Vestlusringi juhib Kristi Grišakov.

Vestlusring “Utoopia ja tuleviku vahel”.
Vestlusringi juhib Kristi Grišakov (Eesti).

6. detsember
18.15–19.15
Arhitektuurikeskus
Tasuta

Albert Einstein on öelnud, et me ei saa kunagi lahendada oma probleeme lähtudes samast mõttemallist, mis meil oli neid probleeme tekitades. 

Kuidas siis lõhkuda oma kinnistunud mõttemalle ja luua uut linna, mis probleemide kordamise asemel hoopis aitaks neid lahendada?

Võttes inspiratsiooniks eelnevalt linastunud dokfilmi “Ecopolis China” arutleme, kas filmis nähtu on tõepoolest värske ja inspireeriv linnavisioon või hoopis järjekordne ambitsioonikas, kuid sisuliselt savijalgadel seisev utoopia? Analüüsime inimkonna armastust suurte utoopiate vastu, et aru saada kas tulevikust unistamine ka tegelikku tulevikku paremaks saab muuta? Kaevume tulevikutrendidesse, et saada aru nende tegelikust võimest meie väljakujunenud elürütmi ja harjumusi muuta. Praegune Tallinn oli 20 aasta taguse tallinlase jaoks kindlasti utoopia. Pilvelõhkujaid (vabandust, kõrghooneid) polnud, Talsinki tunnel oli vaid hulludele ja e-riigist ei osanud isegi hullud veel mõelda. Milline saab sellisel juhul olla Tallinn 2034? Avasta futoroloog iseendas ja tule räägi kaasa kuidas tulevikust mõtlemine saaks aidata maailma muuta.

Kristi Grišakov on Soome Aalto Ülikooli ja Hollandi Raboudi Ülikooli doktorant linna- ja regionaalplaneerimise erialal ja TTÜ Tallinna Kolledži Maastikuarhitektuuri lektoraadi juhataja ja lektor. Tema uurimistöö ja seotud kirjutised ning projektid keskenduvad linnaliste tulevikustsenaariumite uurimisele. Tulevikuga inspireeris teda tegelema idee Tallinn-Helsingi kaksiklinnast (kusjuures ilma tunnelita), mis on ka tema doktoritöö teema.

Vestlusringis osalevad Kadri Koppel ja Urmas Pappel.

Kadri on Linnalabori jätkusuutliku arengu ekspert ja juhatuse liige, kes on lõpetanud Tallinna Ülikooli linnakorralduse eriala magistriõppe. Linnalaboris on Kadri olnud seotud peamiselt kaasava planeerimise ning säästva transpordi projektidega. 2014 aasta esimese poole veetis Kadri Kanadas, Vancouveris uurimispraktikal, kus tutvus Vancouveri säästva arengu strateegiatega Greenest City Action Plan ja Healthy City Strategy. Kadri on lektorina lugenud ka jätkusuutliku arengu teemasid käsitlevat loengukursust  Estonian Business Schoolis.

Urmas Pappel (MA, Mag. theol.) on lõpetanud Tartu Ülikooli Usuteaduskonna magistratuuri ja Lundi Ülikooli Ida- ja Kagu-Aasia Õpingute Keskuse magistratuuri. Ta on õppinud hiina keelt Taiwani Pedagoogilises Ülikoolis ning elanud ja töötanud Hiina Rahvavabariigis aastatel 2010-2012. Tema uurimisvalda kuuluvad Ida-Aasia kultuur ja ajalugu, Tiibeti sotsiaal-poliitilised probleemid ning viimasel kuuel aastal peamiselt kaasaja Hiina poliitiline mõttelugu ja sotsiaalsed probleemid, kaasa arvatud Hiina poliitika, kõrgharidussüsteem ja sotsiaalne ebavõrdsus. Alates 2012. aastast on Urmas Pappel Tartu Ülikooli riigiteaduste instituudi doktorant ning uurib ajaloo ja poliitika seoseid Hiina Rahvavabariigis.​