Festivalist

festivalist03

Stalker Festival 2014 toimub 5.–6. detsembril Kultuurikatlas, Arhitektuurikeskuses ja Kanuti Gildi SAALis. Programmis on elektrooniline muusika, visuaalne kunst, sõnakunst, etenduskunstid ning loovharidus. Stalker Festivali tsooni lävepakul peab valima – tajuda või mitte? Vastusest sõltub kogemus.

Stalker Festival on Kultuurikatla iga-aastane programmiline tähtsündmus, mis on kohtumispaik erinevatele valdkondadele. Sel aastal astuvad festivali programmis üles teoreetikud ja praktikud, kes toovad kokku kõige ootamatumaid kontseptsioone, ideid ning loomingut erinevatest valdkondadest korraga. Kõigile meeltele suunatud lähenemine loob soodsa pinnase uutmoodi seoste tekkimiseks ja tajumiseks.

Tänases Kultuurikatlas toimus maailmas seni tuntuima Eestis tehtud filmi – Andrei Tarkovski „Stalkeri“ – võtmestseen. Tsooni värav oli Tarkovski filmis lävepakk müstilisse maailma, kus inimene täitis oma kõige varjatumad soovid. See stalkeri ehk seiklusliku iseenda otsija, jälitaja sümbol elab Kultuurikatlas edasi Stalker Festivalina, mille külastaja kogeb ootamatuid olukordi, tunnetab uue kohalolekut, tajub ruumi erilisust enda ümber – seiklusliku kultuuri jõujaamas, mis oma tänasel kujul viimast korda publikule avaneb

Etenduskunstid

Etenduskunstide programmis on lavastused, mille keskseks teemaks on turvalise argirutiini lõhkumine. 5. ja 6. detsembril etendub Kanuti Gildi SAALis noore vihase hispaania rühmituse Animal Religioni lavastus “Indomador”, mille metsikus, kummalises ning hinge puudutavas tervikus seotakse omavahel tants, tsirkus ja muusika.

6. detsembri õhtul etendub norralase Frida Odden Brinkmanni soololavastust “1 ½”, tuues vaatajani veidra monstrumnuku kurb-naljakad stseenid. Huumorikate etteastete taga on aga peidus üksildus, mida tsirkusekunstnik mõnevõrra abitu karakteri abil poeetiliselt edasi anda püüab. Frida Odden Brinkmann seob enda lavastuses akrobaatika, zongleerimise ning nukuteatri erinevad tehnikad.

Muusika

MIMproject teeb 5. detsembril sissejuhatuse Stalker Festivali muusikaprogrammi, mille käigus saadetakse muusika Kuule, et see saaks omakorda sealt tagasi põrkuda Maale. “MIMproject & Lunar Sound” kontsertetendusega on seotud erinevate valdkondade esindajad nagu Taavet Jansen, Maike Lond, Hendrik Kaljujärv, Raul Keller, Andres Tenusaar, Henri Hütt, Andrus Aaslaid, Kalle Tikas, Andrus Laansalu, Viljo Allik. 

Festival jätkub Kultuurikatla kaleidoskoopilistes koridorides, kus kahel laval astub üles 6 kodumaist, 4 ebamaist ja 2 välismaist artisti. Sel õhtul on täiskuu, 7 tsooni, 2 lava, 3 baasi, 900 hinge ja 2 korrust.

Loovharidus

Tuuli Vellingu, Mart Soo ja Teet Vellingu sõnalis-muusikaline programm “Kell kolm öösel” on tund teksti ja muusikaga, kus inspiratsioon, unetus, lootusetus ning paljud teised igapäevaelu puudutavad tundmused segunevad üheks intensiivseks meeleseisundiks.

Visuaalsest kunstist ja poliitiliste teemadega tegelemise tagajärgedest räägib Kanada fotokunstnik Jonathan Hobin. Rahvusvaheliselt tuntud ja auhinnatud kunstnik pöörab tähelepanu muuhulgas lastele mõju avaldava popkultuuri, poliitika ja ühiskonna tumedamale ning muret tekitavale poolele. Jonathan Hobin toob vestluse ajal näiteid enda loomingust ja seda mõjutanud teguritest.

Politoloog ja publitsist Oudekki Loone poolt juhitud vestlusring “Kõige kohutavamatest ideedest” laiendab sõna- ja väljendusvabaduse teemaderingi igapäevaelu vabaduse kaudu.

Poliitiliste ja ühiskondlike teemade kõrval suunatakse pilk ka tuleviku keskkonnale ehk elule linnas, täna ja tulevikus. Kas olete mõelnud millised on meie linnad näiteks 100 aasta pärast? Eestis esilinastub soomlase Anna-Karin Grönroosi dokumentaalfilm “Ecopolis China” (2013), mis inspireerib just neil teemadel mõtlema ja utoopiliste ideede abil kaugemale tulevikku vaatama. Pärast filmi toimub filmiga haakuvatel teemadel vestlusring “Utoopia ja tuleviku vahel”, mida juhib TTÜ Tallinna Kolledži Maastikuarhitektuuri lektoraadi juhataja ja lektor Kristi Grišakov.

Sarnaselt filmile “Ecopolis China” vastanduvad linn ja maa ka Tõnu Karjatse loengus “Asju tulevikust, linnadest ja inimestest” ehk “Oma ruumist”. Tõnu Karjatse aitab muusikavideote abil lahti mõtestada ruumi käsitlust erinevates olukordades ehk miks indie paigutub reeglina metsa, punk ja hiphop linna ning shoegaze tuppa?

Stalker Festivali loovharidusprogrammis on mõeldud ka noortele vanuses 14–18 eluaastat. Töötuba “Ideede püüdmine” kutsub noori leidma uusi kontekste ja võimalusi, et kunsti ja kultuuri nii luua kui ka tarbida. Töötuba juhib Sally Stuudio juhataja ja õppejõud Annely Köster.