Loeng ruumi käsitlusest muusikavideote näitel “Asju tulevikust, linnadest ja inimestest”

Loeng “Asju tulevikust, linnadest ja inimestest” ehk “Oma ruumist” ruumi käsitlusest muusikavideote näitel, Tõnu Karjatse (Eesti)

6. detsember
20.00–22.00
Arhitektuurikeskus
Tasuta

“Asju tulevikust, linnadest ja inimestest” ehk “Oma ruumist” on muusikavideotel põhinev arutlus sellest, kuidas on artistid (ja nende turundajad) muusikavideotes lahti mõtestanud ruumi, kitsamalt öeldes “oma ruumi”. Tõnu Karjatse vaatleb, kuidas artist ruumi suhestub, seda laiendab, seda omaks muudab, kuhu piire seab.

Vaatluse all on nii kodumaised kui ka välismaised artistid. Valik on isiklik, ega püüagi haarata kõike, mis rohkem kui 30 aasta jooksul muusikavideotena tehtud. Samas võimaldab see välja tuua teatud tunnusjooni toimunud muutustest. Nii ei saa muusikavideote “oma ruumi” vaadata lahus artisti kommertslikest ambitsioonidest, samuti on ka videolahendused lugudele stereotüüpselt žanrikesksed – indie paigutub reeglina metsa, shoegaze tuppa, punk ja hiphop linna. Vastanduvad taas linn ja maa – urbanistlik ja ruraalne, kuid ka neid piire saab ületada.

Tõnu Karjatse on õppinud Eesti Humanitaarinstituudis ja Tallinna Pedagoogilises Instituudis (praegune Tallinna Ülikool). Karjatse on tegutsenud audiovisuaalmeedias alates 1996. aastast, töötab hetkel Eesti Rahvusringhäälingus ning on Eesti Filmiajakirjanike Ühingu liige. Karjatse on avaldanud artikleid mitmetes päeva- ja nädalalehtedes ning ajakirjades (Eesti Ekspress, Sirp, Teater.Muusika.Kino). Transpordis eelistab jalgratast, ei kakle, kuulab muusikat kui aga saab.